Model Number:SW-PA-1070012700-50C
Price:Please Contact Customer Service
SW-PA-1070012700-50C 100W 10.7-12.7GHz Power Amplifier Module for Defense & Commercial RF Communication
GET BEST PRICE
CONTACT US
This 100W microwave power amplifier operates at 10700-12700MHz, compatible with 50Ω RF systems and powered by 28V DC. It features 50dB high gain, high power density and linearity with a compact and lightweight design. It can be used in Defense communication, satellite communication, radar systems, commercial wireless transmission, RF test and measurement, aerospace RF terminals, point-to-point microwave communication and other scenarios, meeting the demand for high-power RF signal amplification in harsh environments.
Description
Typical performance at +28VDC +25oC, and in a 50Ω system.
Specification
Product Description
RF / ELECTRICAL
MECHANICAL
ENVIRONMENTAL / PROTECTIONS
INPUT/OUTPUT panel Connector
Connector Definition
Standard anti-static packaging
Defense, Commercial, Radar, Satellite Communication, RF Test
Transport Package:
50Ω impedance, 28V DC, SMA input / N output connector
Specification:
Application:
-20℃ ~ +50℃
Operating Temp:
≤-65 dBc
Spurious Signals:
≤-15 dBc
Harmonic Signals:
≤2 dB
1.3
50 dB
Power Gain Flatness:
Input Vswr:
Gain:
50 dBm (100W)
10700 – 12700 MHz
SW-PA-1070012700-50C 100W Power Amplifier